Polska strona Mocy ♥


Witajcie nasze małe małpiątka! Dziś opowiemy ci historię… Historię o potworze z „Loch Ness”. Brzmi znajomo? Rzekomy stwór nosił imię „Nessie”, zamieszkiwał wody jeziora Loch Ness mieszczącego się oczywiście w Szkocji.Stał  się jednym z symboli „kraju facetów w kraciastych spódniczkach” Obojętnie czy wierzymy czy też nie w istnienie tego zwierzęcia, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że w całej tej sprawie jest coś, co nadaje jej swego rodzaju tajemniczości. Wystarczy tylko spojrzeć na jezioro Loch Ness. Już samo w sobie jest dziwne to, że przez cały rok jego temperatura utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, a woda pozbawiona jest rozpowszechnionych w innych zbiornikach bakterii gnilnych, za to obfituje w innego rodzaju organizmy bezkręgowe, które nierzadko występują tylko tam. Zresztą, będąc tam bardzo trudno oprzeć się wrażeniu, że pod powierzchnią wody kryje się jakaś tajemnica. Cała zagadka rozpoczęła się około VII w. Od tamtego czasu wielu mieszkańców małych wiosek, które znajdują się nad jeziorem widziało coś tajemniczego. Jak twierdzą – były to garby lub grzbiet potwora. Największe zainteresowanie potworem z Loch Ness miało miejsce w 1933 roku, kiedy to wzdłuż zachodniego brzegu została wybudowana droga.

Do zobaczenia jutro miśki!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Dzisiaj postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś o stroju narodowym Szkotów. W tym celu wybraliśmy się do Scottish Tartans Museum. Można tam podziwiać wiele oryginałów i replik tych strojów, poczynając od tych z końca XVI wieku aż do dzisiaj. W muzeum znajdują się również inne eksponaty takie jak broń czy maszyny do tkania oraz informacje na temat Szkocji. Dowiedzieliśmy się tam wiele ciekawych rzeczy na temat tego charakterystycznego stroju.
Wszyscy wiedzą, że Szkoci noszą spódniczki, jednak nie wszyscy znają ich prawdziwą nazwę, jaką jest "kilt". Kilt uszyty jest z długiego szerokiego pasa materiału w kratę - tartanu. Co ciekawe, każdy klan ma swój własny wzór. Tartan jest plisowany i składany na kształt spódnicy kopertowej.
W danej formie kilt pojawił się na początku XVIII wieku. Dziś mogą go nosić wszyscy, jednak dawniej był to strój wyłącznie męski. Zakłada się go na wszelkie uroczystości i święta.
Jak się okazało, typowy strój szkocki nie składa się wyłącznie z kraciastej spódnicy. Poza nią zawiera jeszcze wiele innych elementów.
Najważniejszy z nich to sporran - torebka przymocowana do paska na biodrach. Szyje się ją ze skór i futer zwierzęcych. Dawniej pełniła ona funkcję ochronną oraz stanowiła miejsce przechowywania cennych przedmiotów. Wyróżniamy trzy typy sporranów: bardzo oficjalne z dużą ilością zdobień (dress sporan); mniej formalne, jednak nadal eleganckie (semi-dress sporan) oraz zwykłe skórzane przeznaczone do noszenia na co dzień.
Innymi elementami stroju szkockiego są:
-pas z ozdobną klamrą;
-zapinka do kiltu z symbolem klanu;
-podkolanówki z charakterystycznymi chorągiewkami lub sznurkami;  
-eleganckie buty;
-koszula;
-czasem marynarka;
-krawat.




DO JUTRA MAŁPKI ♥


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Hej, hej! To dzień 3 naszej podróży i dzisiaj opowiemy wam trochę o NAJLEPSZYM INSTRUMENCIE ŚWIATA, czyli Dudach!
Dzisiaj, w pewnym momencie widzieliśmy szkota, który grał na dudach. Doszliśmy do niego i zapytaliśmy się, czy może nam coś zagrać. Zaczął grać i grał nam to ...



To,, Scotland the brave".To jest szkocka pieśń patriotyczna uznawana za jeden z wielu nieoficjalnych hymnów.

Dudy

W rzeczywistości, nie zostały wymyślone w Szkocji, ale w armii rzymskiej. Przeniesiony z Azji do Europy w średniowieczu w XIX w., Zostały one włączone do europejskich instrumentów ludowych. Miały swój rozkwit w XV wieku, używane na dworach królewskich i były używane także w orkiestrach wojskowych. Ich konstrukcja i jego części są bardzo skomplikowane, więc prawdopodobnie nie będziemy ich opisywać.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Dzień 4 naszej przygody, a dzisiaj mamy dla was Golfa!
Golf w Szkocji był pierwszy raz odnotowany w 15 wieku, a nowoczesna gra w golfa była pierwszy raz rozwinięta i ustalona właśnie w tym kraju. 
Ten sport miał kluczową rolę w narodowej sportowej świadomości. Szkocja szeroko znana jest jako 'Stolica Golfa". Ta gra jest światowo rozpoznawana jako kulturowy znak Szkocji. W Szkocji znajduje się wiele znanych pół golfowych, między innymi Carmoustie, Gleneagles, Murfield i Royal Troon. Pierwszy światowy otwarty turniej był w Prestwick w 1860.Szkoccy golfiści mieli najwięcej wygranych czyli 42, jedno więcej od USA. Królewski klub golfowy św Andrzeja znany jako R&A jest światowym liderem w golfie.



Szkocja ma 578 pół które są liberalnie podzielone pomiędzy 10 regionów. Największa ich ilość jest w okolicach Glasgow i Edinburgh.




DZISIAJ SPOTKALIŚMY TEŻ TEGO MIŁEGO PANA :) ↓

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Cześć małpki kochane! Dziś dowiedzieliśmy się trochę o historii Szkocji. Zacznijmy od tego, że stolicą tego państwa jest Edynburg, a największym miastem Glasgow. Chyba nie musimy przypominać, że Szkocja jest częścią Wielkiej Brytanii? Jest zamieszkiwana przynajmniej od 7 tysięcy lat. Na początku był to obszar konfrontacji rozmaitych ludów reprezentujących różne kultury. Można tu na przykład wymienić Piktów, Celtów, Normanów, Rzymian i Anglów. Szkocja praktycznie od początku swojego istnienia była miejscem stałej walki. Ale nie będziemy przynudzać i opisywać każdej po kolei  cieszycie się? Wiemy, że tak. W efekcie stała się częścią Anglii, początkowo będąc terenem okupowanym, a dopiero potem stanowiła część unii personalnej dynastii Stuartów. Szkocja jako jedność społeczno-gospodarcza istnieje od IX wieku. Wtedy właśnie niewielkie państewka piktyjskie, jak i ziemie na których mieszkali aryjscy osadnicy, połączono w jedno królestwo i „voilà”. W XII wieku Szkocja przeżyła najazd Anglików. Następnie przez  stulecia była suwerenna (co oznacza, że była niezależna w sprawach wewnętrznych i zewnętrznych), ale skutecznie opierała się coraz większym angielskim wpływom. Od 1603 roku nad Anglią i Szkocją panował ten sam władca. 174 lata później oba kraje miały wspólny parlament. Po upływie ponad 200 lat Szkocja od maja 1999 roku ponownie ma swój własny parlament. W 1996 roku kamień koronacyjny dawnych królów szkockich powrócił do Szkocji – to właśnie ten kamień służył od 7 wieków  królom brytyjskim i przez cały ten czas przechowywany był na terenie Anglii.




DO JUTRA MIŚKI <3



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~





Dnia 6 pojechaliśmy do Edynburgu. Jest on położony pośród pięknych wulkanicznych wysp na skalistych zboczach. Centrum tego niezwykle ciekawego miasta dzieli się na dwie części. W dobie oświecenia według starannie opracowanego wzoru powstało klasycystyczne Nowe Miasto. A Druga część to Stare Miasto , nad którym góruje Edinburgh Castle. Od niego stromą Royal Mile będącą ciągiem 4 ulic:
-Castlehill
-Lawnmarket
-High Street
-Canongate
Dochodzi się do wspaniałej , królewskiej rezydencji Holyrood.
                    The Royal Mile od średniowiecza do XVII wieku była miejscem pokazów i parad a także egzekucji. Tu palono oskarżone o czary kobiety. Obecnie w miejscu, w którym płonęły stosy znajduje się Witches Fountain. 

Witches fountain

Nieco powyżej Cannonball House można zwiedzić Scotch Whisky Heritage Centre.


                Po obejrzeniu miasta poszliśmy do Edinburgh Castle, który jest najstarszym zamkiem w Szkocji i jedną z najpotężniejszych fortec w Wielkiej Brytanii. Oglądany z dołu od strony północnej, zdaje się niemal pionowo wyrastać ze szczytu wzgórza, to sprawiało, że napastnicy nie mieli żadnych szans na dotarcie do niego od tej strony.



                                 Najstarsza część zamku – wyjątkowa St. Margaret Chapel pochodzi z początku XII w. Edinburgh Castle jest jedną z niewielu twierdz, które wciąż utrzymują własny garnizon. Parady wojskowe warto obejrzeć od 4 do 26 sierpnia podczas Edinburgh Military Tattoo. Wtedy, codziennie o godzinie 21 (oprócz Niedziel) na placu zamkowym odbywają się musztry, koncerty dudziarzy i pokazy szkockich tańców ludowych. Impreza kończy się wspaniałym spektaklem sztucznych ogni.
             


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Kolejny dzień również poświęciliśmy na zwiedzanie najwspanialszych, szkockich zabytków.
              Na początku poszliśmy do Stirling Castle, który strzegący rodu na rzece Forth był uważany za bramę do wyżynnej części Szkocji. W VI w na wyniosłej skale prawdopodobnie wznosiła  się twierdza króla Artura. Tutaj mieszkali, byli chrzczeni, koronowani i wychowywani króle i królowe Szkocji. Obecny kształt zamek zyskał w latach 1496-1583. Z czasów Jakuba IV, który na początku XVI w wzniósł jego najstarszą część, pochodzi Great Hall, budynek mieszczący Reprezentacyjną salę – największą w Szkocji, tu 15 lipca 1578 roku 12 letni król Jakub VI przewodniczył obradom szkockiego parlamentu.



                            U stóp zamkowego wzniesienia rozegrało się kilka ważnych dla losu kraju bitew – najważniejszą z nich upamiętnia Wallace Monument, wieża w której obecnie mieści się muzeum a jego najważniejszym eksponatem jest oryginalny, oburęczny miecz sir Williama Wallece’a – bohatera narodowego Szkocji .



                   Później pojechaliśmy do hrabstwa Augus aby zwiedzić Glamis, który najeżony mnóstwem wieżyczek uchodzi za najczęściej nawiedzany przez duchy zamek w Wielkiej Brytanii. Powodów nawiedzania Glamis przez duchy łatwo doszukać się w rodowych legendach earlów Strathorne i Kinghorne oraz w bogatej historii ich siedziby. Najsłynniejszym duchem jest earl Beardie znany jako Alexander earl Crowford, który gra z diabłem w karty w sekretnym pomieszczeniu, głośno się przy tym kłócąc.

                 W Glamis urodziła się i spędziła swoje dzieciństwo lady Elizabeth Bowes-Lyon, księżna Yorku. Gdy w 1936 książę Yorku  zasiadał na tronie Wielkiej Brytanii jako król Jerzy VI, jego żona Elżbieta stała się tytularną królową.  Po śmierci króla na tron wstąpiła ich córka Elżbieta II a wdowę dla odróżnienia zaczęto nazywać królową matką.  



Do zobaczenia jutro!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Hej hej!
Wiele rzeczy w Szkocji jest inaczej… w tym wpisie piszemy o kilku takich sprawach. Starałyśmy się tu napisać dlaczego jest inaczej – pamiętajmy że to co nas tu dziwi i czasem śmieszy, dla Szkotów jest jak najbardziej normalne i zrozumiałe. • Wiadomo – na wyspach jeździ się na odwrót …





• Okna otwierane na zewnątrz- mycie okien tutaj to prawdziwa sztuka, akrobatyka. Nie dość, że otwierają się na zewnątrz to jeszcze przedzielone są na dwie części, z których tylko jedna da się odchylić...  





• Światło na sznurek- z takim rodzajem włącznika światła spotkamy się w łazience. Wszystko oczywiście ze względów bezpieczeństwa- mamy pewność, że nawet gdyby nasze dłonie ociekały wodą nie zostaniemy porażeni prądem. • W Szkocji żyje najwięcej ludzi z rudymi włosami niż gdziekolwiek na świecie.


• Najkrótsza ulica w Szkocji mierzy 2 metry.  



• Kruche ciasteczka są najbardziej znanym w Szkocji deserem 





• Szkockie nazwiska są podzielone na dwie główne kategorie: nazwy Gaelic (typowo zaczynające się od "MAC-" lub "MC-") oraz nazw germańskich (e.g. Barclay, Blair, Brown, Cumming, Hamilton, Hope, Howard, Hunter, Lawson, Livingstone, Park, Stewart...).



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Witajcie! Dziś odwiedziliśmy szkockie muzeum whisky w Edynburgu.
Nasz przewodnik opowie nam o głównym produkcie tego kraju- Whisky.
Whisky- jest rodzajem napoju alkoholowego zrobionego ze sfermentowanych ziaren zbóż. Napój leżakuje w drewnianych beczkach robionych z białego dębu.
Rodzaje Whisky:
Whisky słodowa- zrobiona z jęczmienia
Whisky zbożowa- zrobiona z ziaren zbóż
Rodzaje te dzielą się na różne kombinacje:
Pojedynczo zbożowe Whisky 
Mielone zbożowe Whisky
Mielone Whisky
Szkockie Whisky
"Szkocka" jest światowo rozpoznawalnym określeniem szkockiej Whisky.

"Szkocka" jest generalnie destylowana dwa razy, niektóre trzy razy, a inne nawet do dwudziestu razy.
Regulacje Szkockiej Whisky określają, że nosić etykietę ''szkockiej'' mogą tylko alkohole destylowane w Szkocji, leżakujące minimum 3 lata w dębowych beczkach.
Niektóre alkohole mają bardziej specyficzne kryteria.

Szkockie Whisky produkowane są w 5 głównych regionach Szkocji:
Highland
Lowland
Islay
Speyside
Campbeltown

Przykłady "szkockiej"
Chivas Regal
Ballentine's
Grant's
Jim Beam



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz